• Chwyty/Teksty
  • Akordy
  • Przydatne programy...
  • O mnie
  •                                    

piątek, 15 czerwca 2018

Efekty gitarowe i ich rodzaje


W życiu niemal każdego gitarzysty grającego na elektryku przychodzi taki moment kiedy to zaczyna szukać nowych rozwiązań brzmieniowych dla swojej gitarki. I tu takim rozwiązaniem dającym szerokie spektrum do tego typu działania są efekty. Do takich najpopularniejszych i najczęściej stosowanych zaliczamy efekty modulacyjne, są one w większości przypadków w postaci kostki lub jak to niektórzy nazywają puszki. 
Podziału tych urządzeń najlepiej dokonać na podstawie ich działania. Efekty gitarowe dzielą się na takich kilka grup, z czego najczęściej rozróżniamy: przestery, efekty modulacyjne, pogłosy i echo, przy czym te dwie ostatnie są do siebie na tyle podobne, że często klasyfikuje się je jako tą samą grupę oraz korektory i efekty zmieniające dynamikę. Przestery są bez wątpienia najbardziej popularne i najczęściej spotykane. W tej grupie znajdziemy overdrive, który często charakteryzuje się ciepłym brzmieniem, które nie jest tak bardzo dominujące i często służy do dodania pazura nieprzesterowanym wzmacniaczom. Następnym w kolejności ze względu na popularność jest distortion, który zazwyczaj jest bardziej dominujący niż overdrive i najczęściej używa się go w ostrzejszych gatunkach muzycznych. Jest również fuzz, który posiada bardzo siarczyste brzmienie przez niektórych nazywane popsutym distortion 😉.
Do efektów modulacyjnych należy natomiast między innymi chorus, który po użyciu wytwarza brzmienie większej ilości gitar, grających bez opóźnienia, a to daje odczucie takiego gitarowego chóru. Na podobnej zasadzie, ale tym razem już z wytworzeniem opóźnienia działa delay, którego zasada polega na wytwarzaniu echa gitary, którego czas i odbicie sobie odpowiednio ustawiamy. Reverb również możemy do tej grupy zaliczyć, bo jego zadaniem jest wytworzenie pogłosu. W zależności od ustawienia możemy uzyskać mały pogłos np.: jakiejś kameralnej sali, albo głęboki imitujący np.: katedrę. Korektory nazywany również equaliserem to kolejna grupa efektów mających za zadanie przede wszystkim odcięcie lub uwypuklenie poszczególnych pasm częstotliwości. Są one w dużej części doskonale znane większości użytkownikom wież hi-fi, gdzie korektor taki się znajduje. W celu zmiany dynamiki brzmienia, jego wygładzeniu najodpowiedniejszym efektem będzie compressor, który przede wszystkim zawęża zakres dynamiczny sygnału, podbijając słabsze części przy jednoczesnym osłabieniu tych za mocnych. Jest to bardzo pomocne zwłaszcza jak chcemy się zabezpieczyć przed zbyt dużymi różnicami w dynamice, gdyby przypadkowo doszło do zbyt mocno uderzymy w struny. Są też efekty bardzo charakterystyczne i jednym z takich jest wah-wah, zwany potocznie kaczką. Efekt ten znalazł całą rzeszę użytkowników, ponieważ jest przy jego pomocy uzyskujemy bardzo charakterystyczne jakby kwaczące brzmienie. 
Efektów gitarowych jest bardzo wiele, a aby je wszystkie poznać, potrzeba na to bardzo dużo czasu, ale jest to warte zachodu, gdyż tylko wtedy będziemy wstanie dopasować taki optymalny dla naszych preferencji. Warto porównywać sobie efekty z tej samej grupy różnych producentów, gdyż efekt efektowi nie równy. Są też tak zwane multi-efekty, które w jednej obudowie posiadają szereg różnych efektów. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które poruszają się po różnych gatunkach muzycznych. Przy testowaniu poszczególnych efektów staraj się to robić na dobrze znanych Ci zagrywkach, solówkach czy frazach. Najlepiej wybrać sobie kilka takich ulubionych fragmentów i na nich po kolei testować poszczególne urządzenia. To pozwoli Wam na najbardziej obiektywną ocenę, który efekt
najlepiej się sprawdza w danym klimacie. Producent, marka takiego urządzenia są niewątpliwie ważne, ale przede wszystkim efekt musi spełniać oczekiwania samego gitarzysty, który z niego korzysta.  Można wydać naprawdę duże pieniądze kupując efekt, który po jakimś czasie okaże się, że niespecjalnie sprawdza się on w granej przez nas muzyce. A można już za kilka stówek kupić efekt z którego będziemy zadowoleni i z którym nigdy nie będziemy się rozstawać. Szukając najlepszych rozwiązań i ofert z tego segmentu warto zajrzeć na:

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz