• Chwyty/Teksty
  • Akordy
  • Przydatne programy...
  • O mnie
  •                                    

piątek, 15 czerwca 2018

Gitara dla dziecka


 Jak nasze dziecko zaczyna interesować się muzyką, a do tego zaczyna nas informować, że chciałoby grać na gitarze to nie lekceważmy tego, bo może nie jest to chwilowy kaprys, tylko zaczyna budzić się w nim prawdziwa pasja muzyczna. Muzyka ogólnie ma doskonały wpływ na rozwój dziecka, a umiejętność gry na instrumencie dodatkowo tą wartość podnosi. Przy nauce gry na instrumencie dziecko nie tylko poprawia swoją sprawność manualną i fizyczną w dłoniach i palcach, ale uczy się koncentracji i ćwiczy swoją pamięć. Do tego staje się bardziej wrażliwe i czułe na piękno przyrody, kultury i sztuki. Jednym słowem same plusy z tego mogą tylko wyniknąć.
 
Pierwszym krokiem jaki powinniśmy zrobić w tym kierunku, to jest oczywiście wybór odpowiedniej gitary. Tutaj ważną informacją jest to, że gitary są w różnych rozmiarach dopasowane do wzrostu i wieku dziecka. 
Rozmiary dzielimy na: 
1/4 – to rozmiar gitary przewidziany dla dzieci w wieku 4-6 lat
1/2 – to rozmiar gitary przewidziany dla dzieci w wieku 6-8 lat
3/4  - to rozmiar gitary przewidziany dla dzieci w wieku 8-11 lat
4/4 – jest gitarą o standardowej wielkości dla dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 12 lat.

Wybór odpowiedniego rozmiaru jest na początku bardzo ważnym elementem, ponieważ zbyt duża gitara może wywołać odwrotny skutek od zamierzonego i tylko zniechęcić naszego małego artystę. Dziecko nie będzie wstanie po prostu poradzić sobie zza dużym instrumentem. Nie będzie mogło złapać nawet prostego chwytu nie mówiąc już by zabrzmiał on czysto. Dziecko oczywiście rośnie, więc można rozważać czy kupić gitarę w rozmiarze 1/2, czy może już 3/4, ale nie róbmy parodii i nie kupujmy 7 latkowi gitary w rozmiarze 4/4 mówiąc, że dorośnie. Oczywiście, że dorośnie tylko że za 5-6 lat, a do tego czasu może już mu przejść zainteresowanie właśnie ze względu na nieodpowiedni rozmiar instrumentu. 
Jaki rodzaj gitary, to kolejny bardzo ważny aspekt prawidłowego wyboru. Generalnie przyjmuje się, że najlepiej zaczynać naukę gry na instrumencie akustycznym. Dotyczy to w zasadzie wszystkich instrumentów muzycznych. A to dlatego, że w takim instrumencie młody artysta ma możliwość usłyszenia naturalnego brzmienia, nauki prawidłowej artykulacji i dynamiki granych dźwięków. To w końcu na takim instrumencie najlepiej kształtuje się technikę gry. I jeszcze jedna ważna uwaga to to, że gitara akustyczna nie wybacza popełnionych błędów.  Tutaj od razu usłyszymy jak coś jest źle zagrane. Pod tym względem gitary elektryczne trochę nam zakłamują tą rzeczywistość, ponieważ generowany z nich dźwięk jest przeważny przez przetworniki i różnego rodzaju urządzenia elektroniczne. Dlatego też nauka w Państwowych Szkołach Muzycznych odbywa się na gitarach klasycznych. 
Nie należy jednak dziecku odbierać możliwości porania na gitarze elektrycznej tylko dlatego, że naukę najlepiej rozpocząć od akustycznego instrumentu, bo jedno z drugim może iść w parze. A jeżeli dziecko np.: w ogóle nie jest zainteresowane graniem na instrumencie
akustycznym, to też nie należy go do tego na siłę zmuszać i jak najbardziej ma prawo rozpocząć swoją przygodę muzyczną od gitary elektrycznej. Tutaj przede wszystkim najważniejsze są chęci i systematyczność ćwiczenia. Poza tym, dużo prawdy jest też w stwierdzeniu, że powinno się rozpoczynać naukę na takiej gitarze, na jakiej chce się docelowo grać. Więc jeżeli nasza pociecha marzy, by zostać gwiazdą rocka, to dajmy mu szansę na to. I tak jak już sobie wcześniej wspomnieliśmy najważniejsze jest to, by rozmiar gitary był dopasowany do wzrostu dziecka. Warto szukać instrumentu dla dziecka w sklepach muzycznych, które specjalizują się w sprzedaży instrumentów dla najmłodszych. Tam na pewno będziemy mogli znaleźć ofertę gitar przeznaczonych dla dzieci. Pamiętajmy, że gitara dla dziecka nie oznacza, że jest to zabawka.  Wręcz należy unikać zabawek, bo na zabawce dziecko na pewno sobie nie pogra. To musi być pełnowartościowy instrument wykonany zgodnie ze sztuką lutniczą, tylko po prostu o mniejszych rozmiarach. Ciekawa ofertę takiej gitary znajdziecie na:

1 komentarz :

  1. Popieram w stu procentach! Gitara to doskonały prezent dla dziecka. Na początku rodzice będą musieli zapewne trochę pocierpieć, aczkolwiek uwierzcie, że w przyszłości może to zaprocnetować o ile tylko nie braknie zapału.

    OdpowiedzUsuń