• Chwyty/Teksty
  • Akordy
  • Przydatne programy...
  • O mnie
  •                                    

piątek, 15 czerwca 2018

Jaką wybrać kostkę ?


Często początkujący gitarzyści mają z tym ogromny problem, bo tak naprawdę nie wiedzą, która będzie dla nich najodpowiedniejsza. Z biegiem czasu jak zużyjecie kilkanaście różnych rodzajów będziecie wiedzieć jaka kostka, przy jakiej technice gry i stylu muzycznym najlepiej Wam się sprawdza. Za nim to jednak nastąpi trochę czasu musi upłynąć, a do tego czasu warto coś na ten temat się dowiedzieć. 
Każdy gitarzysta ma inne preferencje, potrzeby i wykorzystuje różne techniki, a producenci chcąc ich zadowolić reagują poprzez dostosowane kostek do konkretnych stylów gry i potrzeb. Musicie wiedzieć, że kostka gitarowa to jeden z elementów, który ma największe znaczenie dla Waszej techniki oraz uzyskanego brzmienia. 
Kostki różnią się przede wszystkim:
 -   kształtem szpica: ostry lub zaokrąglony
  -  grubością (podawaną w milimetrach np. 0.7 mm lub 1.5 mm)
  -  wielkością
  -  materiałem

Do gry akordowej lepiej stosować cieńsze kostki o rozmiarze od 0,4 do 0,7 mm ponieważ nie potrzeba tutaj tak dużej precyzji jak to ma miejsce przy grze solówek. Z tego samego powodu lepsze są bardziej zaokrąglone niż szpiczaste. Natomiast do solówek lepsze są kostki grubsze i zarazem twardsze tak o rozmiarze od 1 mm do 1,5 mm ponieważ mamy większą kontrolę nad taka kostką, a dzięki temu jesteśmy bardziej precyzyjni. 
Jeżeli chodzi o kształt to kostki możemy podzielić sobie na takie pięć podstawowych rodzajów. 
Standardowe – które są najczęstszym typem kostek gitarowych o kształcie trójkąta równoramiennego, zaokrąglonych krawędziach i jednym zaokrąglonym końcem do gry. Są one dostępne w różnych grubościach, twardsze dla gitarzystów, którzy chcą grać poszczególne nuty i riffy oraz cieńsze do strummingu. Generalnie mogą być używane we wszystkich stylach muzycznych.
Jazz - zostały zaprojektowane głównie z myślą o gitarzystach jazzowych. Są zazwyczaj bardziej kompaktowe niż normalne i są grubsze od standardowych typów. Ich grubość zazwyczaj zaczyna się zazwyczaj od około 1mm wzwyż. Podobnie jak standardowe, są także trójkątne, ale ich brzegi są mniej zaokrąglone, bardziej ostre. Szczególnie upodobali je sobie gitarzyści elektryczni, bo ostre zakończenie pozwala na dużą precyzję przy riffach i grze solowej.
Teardrop tzw. łezka - mają końcówkę standardowej kostki, ale są owalne na górze. Są one znacznie mniejsze niż w przypadku innych typów, a wielu graczy uważa, że łatwiej je kontrolować grają skomplikowane riffy. 
Triangle - są za to szersze i większe niż w przypadku standardowych typów, a ich krawędzie są bardziej kanciaste. Najbardziej rozpowszechnione są wśród basistów, ale wielu graczy
sześciostrunowych lubiących tzw. „mięso” wybiera właśnie je. Do zalet należy niewątpliwie zaliczyć jej żywotność, jako że mamy trzy identyczne końcówki do gry.
Finger Picks, Thumbpick tzw. pazurki - zakłada się na palce i operuje się tak, jak paznokciami. Są one używane najczęściej w muzyce country, do gry na banjo, dobro lub fast-picking, ale podobnie jak wszystkie inne typy kostek, mają również zastosowanie w takich gatunkach jak np. fingerstyle i innych.
Materiał jest również ważnym czynnikiem, który ma duży wpływ na brzmienie jak i samą żywotność kostki. Do produkcji używany jest naprawdę różnorodny materiał. Gitara jest instrumentem naprawdę starym i już od dawna do szarpania strun używano różnego rodzaju kostek. Na przestrzeni dziejów kostki robiono z drewna, skóry zwierzęcej, kość słoniowej, pancerza żółwia, kamieni, szkła, bursztynu. Do tych najpopularniejszych dzisiaj niewątpliwie należą te wykonane z różnego rodzajów tworzywa sztucznego popularnie zwanego plastikiem. Pierwsza kostka znana nam dzisiaj została wykonana w latach dwudziestych ubiegłego wieku z celuloidu. Dzisiaj na rynku dostępne są kostki z różnego rodzaju materiałów a do wiodących należą kostki z włókna węglowego, nylonu, akrylu, delrinu tzw. syntetycznego kamienia, drewna, celuloidu, polikarbonatu. Każdy z tych materiałów charakteryzuje się swoją odpowiednią trwałością i elastycznością. 
Przy wyborze kostki kierujcie się głównie wygodą użytkowania, tak by kostka nie sprawiała Wam dyskomfortu przy dłuższej sesji. Musi ona nam wygodnie spoczywać w palcach.  Najlepiej wypróbować różne typy kostek i grać tą, która najbardziej Wam podejdzie. Duży wybór tego asortymentu znajdziecie na: https://strunygitarowe.pl/pl/c/Kostki-i-pazurki-gitarowe/147


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz